Zavolejte nám (Po-Pá 9-19)

Péče o nástroje

Dekontaminace - mechanická očista
Biologické nečistoty se odstraní tamponem nebo kartáčkem pod tekoucí vodou. Poté použijeme chemickou desinfekci ponořením, příp. vystříkáním nástroje k tomu určeným desinfekčním přípravkem.

POZOR! V případě potřísnění krví nedostatečné! Nutno použít sterilizaci. Po mokré mechanické očistě je naprosto nezbytné nástroj důkladně osušit, klouby a spoje dosušit horkým vzduchem (např. fénem na vlasy) a následně nástroj ošetřit jemným lubrikačním olejem nebo grafitovým sprejem WD40, který vytlačuje vlhkost i z nepřístupných částí nástroje a tím značně prodlužuje jeho životnost a zamezuje reznutí.

Desinfekce - ničení choroboplodných mikroorganismů
Chemickou cestou zčásti zničí a zčásti zabraňuje v dalším růstu bakteriím. Desinfekcí však nikdy nedosáhneme jejich dokonalé nepřítomnosti. Nikdy nenahradí sterilizaci. Neničí vir HIV.

Chemická desinfekce se provádí ponořením příp. vystříkáním nástroje pouze k tomu určeným desinfekčním přípravkem (např. Sekusept Forte, Sekusept Plus, Insidur, atd). Roztok připravíme přesně podle návodu výrobce a na dobu jím určenou.

POZOR! Pro delší životnost výrobku je důležité ihned po vyjmutí z desinfekční lázně nástroje osušit tamponem nebo jemným hadříkem. Nikdy je nenecháváme samovolně oschnout (na nástroji se objeví neodstranitelné fleky).

Klouby a spoje dosušit horkým vzduchem (např. fénem na vlasy) a následně nástroj ošetřit ve spoji jemným lubrikačním olejem nebo grafitovým sprejem WD40, který vytlačuje vlhkost i z nepřístupných částí nástroje a tím značně prodlužuje jeho životnost a zamezuje reznutí.

Sterilizace - usmrcuje nebo odstraňuje všechny mikroorganismy
Vysterilované nástroje jsou sterilní tj. lékařsky čisté. Sterilizované nástroje jsou i vydesinfikované. Od určité teploty (v závislosti na tlaku) ničí vir HIV. Používají se buď parní sterilizátory nebo horkovzdušné sterilizátory. Teploty a doba potřebná pro dokonalou sterilizaci jsou přesně určené výrobcem a je tudíž nutné je dodržovat.